Risk Belirleme Süreci

e-Posta Yazdır PDF
Risk ve belirsizliğe karşı karşıya kalan yönetici aşağıda belirtilen sırada bir yaklaşım izleyebilir: Riskin tanımlanması, riskin ölçülmesi, riskin yargılanması ve riskin değerlendirilmesi.

Riskin Tanımlanması

Bu aşamada riskli olduğu düşünülen önemli değişkenlerin gizli etki ve kimliği konusunda belirsizlik azaltılmaya çalışılır. Bu anlama düzeyinde belirsizliğin azaltılması ve sorunun çözülmesinde yardımcı olabilecek bilginin işlevi, daha iyi belirlenebilir. Önemli değişkenler ve onların belirsiz etkisini ortaya koymak için geleceğe yönelik planlama araçları kullanılabilir. Örneğin, gelecekteki işletme fırsatlarını tanımak için en iyi, en olası ve en kötü biçimde geleceğe ilişkin senaryolar geliştirilir ve bu senaryolarla ilişkin çeşitli olaylar tanımlanır. Bu tür araçlar ve yöntemler, önemli değişkenlerin ve onların belirsiz etkilerinin yönetimce kavranmasını kolaylaştırabilir; ancak yaratıcılık, sorun çözme, girişim yeteneği gibi yönetsel becerilerin yerine geçemez.


Riskin Ölçülmesi

Tek bir projenin riski ile toplam riskin (portföy riskin) birbirinden farklı olduğu açıktır. Bu nedenle riskin ölçülmesinin bir amacı da projelerin tek başlarına hangi risk sınıfına gireceğini belirlemektir.

Bu aşamada şans olaylarına ilişkin öznel olasılık dağılımları belirlenir. Bu dağılımlar, projenin riskini belirlemeye çalışan çözüm yöntemi olan risk simülasyonunun girdileridir. Kurulan model çözülerek ilgi duyulan değişkene/değişkenlere ilişkin olasılık dağılımı/dağılımları elde edilir.

Bu çalışma, yöneticiyi projenin bireysel riskinin yüksek, orta ya da düşük olup olmadığı konusunda aydınlatır; projenin üstlenilmesinin iyi ya da kötü olacağı konusunda hiçbir şey getirmez. Bu konudaki yargı, firmanın toplam riski ve diğer stratejik etmenlere dayanır.

Riskin Yargılanması

Yönetimin yargısı, sonuçta firmanın toplam riski konusunda bir yargıyı içermelidir. Bu nedenle bir projenin toplam riske etkisi gözönüne alınmalıdır. Firmanın amacı paydaşlarının servetini arttırmaksa; yönetimin, getirisi (verimi) sermaye piyasasında beklenen getiriyi aşmayan projelere yatırım yapmaması gerekir. Sermaye piyasasında getiri, risk primlerini içerir. Yüksek riskli projeler, sermaye piyasasındaki fırsatlara bağlı olarak yüksek getiri sağlamalıdır. Bu nedenle benzer projeler, tabi olduğu riske göre sınıflandırılmalı ve bu risk sınıfına giren projeler için riske göre ayarlanmış uygun iskonto (verim) oranları çıkarılmalıdır.

Yönetim, böylece riske göre ayarlanmış oranlar kullanarak projenin firmanın Pazar değerine olası net etkisini kestiren net şimdiki değer rakamlarını belirleyebilir. Yönetim, bu yolla firma değerinin ençoklanacağını bekleyebilir. Çünkü bu yaklaşım, tek bir projeye firmanın toplam riski arasındaki ilişkileri gözönüne almaktadır.

Bu sürecin çıktısı, firmanın Pazar değerine projenin olası etkisini gösteren projenin net şimdiki değer rakamıdır. Bu aşamada yönetici proje konusunda değerleme yapmalı ve sonuç olarak kabul ya da red konusunda bir karara ulaşmalıdır.

Riskin Değerlendirilmesi

Yönetici, projenin değerini yargılarken yalnızca yukarıdaki düşünce biçimiyle yetinmez, ayrıca soyut ve ölçülmeyen etmenleri de gözönüne almalıdır. Yönetici ayrıca, hesaplamalarda kullanılan tüm varsayımların net şimdiki değere olan duyarlılığını sınamalıdır.

Bu aşamadan sonra projenin benimsenmesi söz konusu olabilir. Yöneticinin projeyi benimserken soyut etmenlere karşı olası tutumu genellikle daha fazla önem kazanabilir. Bu etmenler, rekabete ilişkin be örgütsel veya toplumsal niteliği olan stratejik etmenlerdir.

Riskin Karar Alma Süreci İçerisindeki Yeri

Tipik bir karar alma süreci aşağıda verilmiştir.

Tablo-2Yöneticilerin riskin oluşturduğu etkilerini ancak son safhada anlarlar yani sonuçlar elde edildikten sonra. Oysa risk daha üçüncü aşamada iken (alternatiflerin belirlenmesi) etkili olur.
Bu içeriği Web Sitenizde Yayınlamak için Lütfen TIKLAYINIZ ! !

Bu İçeriği Web Sitenizde Yayınlamak İçin,
Aşağıda Oluşturulan Kodu Kullanabilirsiniz.
Önizleme :

Risk Belirleme Süreci
Çarşamba, 04 Kasım 2009Anahtar Kelimeler: Risk  Risk Yönetimi  Risk Belirleme  Süreç  Yönetim  İş  


Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorumları göster/gizle

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
 

SİTEMİZDEKİ TÜM BÖLÜMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !


               Hesabınız yok mu?

Yonetimonline'a Bağış (PayPal)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1040
mod_vvisit_counterDün2471
mod_vvisit_counterBu Hafta9356
mod_vvisit_counterGeçen Hafta17388
mod_vvisit_counterBu Ay18799
mod_vvisit_counterGeçen Ay50067
mod_vvisit_counterToplam4290984

Online Ziyaretçi Sayısı: 23
IP Adresiniz: 54.147.0.174
,
Bugün: 09 Ekim 2015, Cuma