Yönetimonline / Mülakat / İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

e-Posta Yazdır PDF
mulakat1. Çalıştığınız şirketten neden ayrılıyorsunuz / ayrıldınız ?

Bencilce bir açıklama yapmamaya çalışın. Zam alamadığınız, oda vermedikleri ve ya prim vermedikleri gibi nedenleri söylemeyin. Bunun yerine iş yerinde yarış ortamı yoktu gibi genel nedenler söyleyin.
Geçmişte kendinize koyduğunuz bir hedefi anlatın..Örneğin doğru işlerde çalıştım ve ya eğitimimi tamamladım diyebilirsiniz.

2. Boş zamanlarınızda neler yaparsınız ?

Bu öylesine sorulmuş bir soru değildir. İş veren sizin kişiliğinizi anlamaya çalışıyordur. İki önemli noktaya dikkat etmelisiniz:
a) Seçtikleriniz sizi tanımlayabilir. Etkin misiniz ? (bisikletçi, beyzbolcu, futbolcu), edilgen mi ?(futbol izleyicisi), yalnız biri mi ?(şiir yazma, kitap okuma, sinema izleme), birleştirici mi ?(yardım gruplarında çalışma).
b) Seçtiğiniz konu iş verenin de özel ilgi alanı olabilir ve detaylı konuşacak bir konu çıkabilir.


3. İş değiştirme konusunda neler hissediyorsunuz ?

Olumu tavırlar takının. Burada önemli olan iş verecek kişinin sizde iş arama nedeninin sizin kontrolünüzde olduğunu hissetmesidir. Gelişmek için, yeni fırsatlar yakalamak için diyebilirsiniz.

4. Şu anki işinizi neden bırakıyorsunuz, önceki işinizden neden ayrılmıştınız ?

Tutarlı cevap vermeye çalışın. Başvurunuzda, konuşmalarınızda ya da sizi tavsiye eden kişi ile olan konuşmalarınıza dikkat edin. Cevap verirken ki ses tonunuz, hareketleriniz önemlidir. Kendinizden emin davranın. Sebep olarak sektördeki gelişmeleri, şirket yeniden yapılanmasını, coğrafi konumu, gelecek kaygısı duyduğunuzu söyleyebilirsiniz.


5. Kendi kişiliğinizi nasıl tanımlarsınız ?


Takım oyuncusu, dikkatli, enerji sahibi, motivasyon yaratabilen, iş başlatabilen, detaycı diyebilirsiniz


6. Ne kadar süredir iş arıyorsunuz ?

Çok uzun süredir iş arıyor olmanız iyi bir etki bırakmaz. Neden uzun süredir iş aradığınızı merak edeceklerdir, iş bulamayacak kadar kötü olabilir misiniz diye düşünebilirler. Eğer uzun süredir arıyorsanız kariyeriniz için dikkatli bir seçim yapmak üzere olduğunuzu ve ve en iyi iş için beklediğinizi belirtin.


7. İşinizi yapmak için haftada kaç saat çalışmanız gerektiğiniz düşünüyorsunuz ?

Tam bir cevap veremeyeceğinizi bu sürenin pek çok faktöre göre değişeceğini söyleyin.


8. Bir işte neler ararsınız ?

İşinizle ilgili gelişebileceğiniz ve katkıda bulunabileceğiniz bir tanımlama yapın.


9. İş yerinizde anlaşamadığınız insalar olur mu ?

Bu soruya genel bir cevap vererek çoğunlukla insanlarla paylaşabilecek ortak noktaları kolaylıkla bulabildiğinizi söyleyin.


10. İş aradığınızı patronunuz bilyor mu ?


Gelirken izin aldınız mı? Doğruyu söyleyin! Dünya küçük patronunuzu tanıyor olabilirler.


11. Başvurduğunuz bu iş hakkında neler biliyorsunuz ?

Eğer iş hakkında bilgi sahibi iseniz detaylıca anlatın. Eğer fazla bir bilginiz yoksa bunu da söyleyin. Ama az da olsa bir bilginiz olması önemlidir. Bu başvurduğunuzu işe olan ilginizi gösterecektir.


12. Hiç kimseyi işten çıkarmanız gerekti mi ?

Eğer yönetici posizyonunda çalıştıysanız genel beklentiye göre birilerini geçmişte işten uzaklaştırmanız beklenmektedir. Eğer işten çıkarmadıysanız tam bir yönetici olarak kabul edilmezsiniz. Bu genel bir kanıdır. Eğer yanıtınız evet ise bundan kısaca bahsedin ve detaya girmeyin, yanıtınız hayır ise bunu da kısaca anlatın. Eğer aktif olarak kimseyi işten çıkarmadınız ama bu süreçte rol aldıysanız bunu da belirtmenizde fayda vardır.


13. Bundan önceki iş vereniniz ile ilişkileriniz nasıl ?

Eğer hala görüşüyorsanız bu iyi bir etki yaratacaktır. Bunu söyleyin. Ama görüşmüyorsanız bu da kötü anlama gelmez. Çünkü normaldir. Eğer size ihtiyaöları olduğunda arıyorlarsa bunu da bildirin. Bu sizin güvenilebilir ve saygı duyulan biri olduğunuzu gösterir.


14. Akşamları ve hafta sonları çalışabilir misiniz ?

Eğer başvurduğunuz iş için bunları yapmayı göze alıyorsanız olumlu cevap verin. Ama detayları da öğrenmeye çalışın mesela fazla mesai için ücret ödeniyor mu, ne sıklıkta çalışmak gerekiyor, iş seyahati var mı, bunlar için ücret ödeniyor mu, ne kadar fazla iş seyahati gerekiyor gibi...


İş verene sorabileceğiniz bir şey var mı diye sorulursa.. Hayır cevabı vermek pek iyi değildir. İş ile ilgili sorularınız olmalı işe ilginiz olduğunu gösterecektir. Sorularınızı önceden hazırlamakta fayda vardır.


15. Şirketimize ne katabilirsiniz, sizi diğer adaylardan ayıran özellik nedir ?

İş deneyiminizi, bilginizi, eğitimizini ve kişiliğinizi anlatabilirsiniz. Olumlu bir hava içinde ve yapıcı olun. İşinize olan sorumluluğunuzdan, zamanlamanın öneminden, motivasyonunuzdan ve takım oyuncusu olduğunuzdan bahsedebilirsiniz.


Son olarak bu işi gerçekten istiyorsanız bu şirket ile çalışmaktan gurur duyacağınızı söyleyin ve giderken güvenli bir şekilde tokalaşıp görüştüğünüz kişinin kartını almayı unutmayın.
Bu içeriği Web Sitenizde Yayınlamak için Lütfen TIKLAYINIZ ! !

Bu İçeriği Web Sitenizde Yayınlamak İçin,
Aşağıda Oluşturulan Kodu Kullanabilirsiniz.
Önizleme :
Anahtar Kelimeler: İş Görüşmesi  Dikkat  Mülakat  İş Arama  


Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorumları göster/gizle

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
 

SİTEMİZDEKİ TÜM BÖLÜMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !


               Hesabınız yok mu?

Yonetimonline'a Bağış (PayPal)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün702
mod_vvisit_counterDün1895
mod_vvisit_counterBu Hafta2597
mod_vvisit_counterGeçen Hafta11896
mod_vvisit_counterBu Ay702
mod_vvisit_counterGeçen Ay57994
mod_vvisit_counterToplam4222820

Online Ziyaretçi Sayısı: 26
IP Adresiniz: 54.221.83.86
,
Bugün: 01 Eylül 2015, Salı