Kalite Hedefleri

e-Posta Yazdır PDF

Üst yönetim, kuruluş içinde, ürün için karşılanması gerekli olan şartlar da dahil olmak üzere, kalite hedeflerinin kuruluşun ilgili fonksiyon ve seviyelerinde oluşturulmasını sağlamalıdır. Kalite hedefleri ölçülebilir olmalı ve kalite politikası ile tutarlı olmalıdır.

Kalite Politikası tüm işletme bölümleri için ayrı ayrı düzenlenebildiği gibi, işletmenin genelini ilgilendiren hedeflerden de oluşabilir. Oluşturulan kalite hedeflerini yakalamak için her bir hedef için sorumlular ve ilgili hedef için gerekli kaynaklar da belirlenmelidir.

Kalite hedefleri ölçülebilir ve rakamsal değerlere dayanmalıdır. Aksi halde hedef olarak nitelendirilemezler. Çünkü hedefler bir ölçüm mekanizmasını çalıştırır. Ölçüme kapalı hedef olmaz. Hangi noktadan, hangi noktaya ilerlemek istediğimizi hedefte açıkça beyan etmemiz gerekmektedir.

Oluşturulan kalite hedefleri mutlaka bir dönemi kapsamalıdır. Hedefler tabiatına göre, aylık, üç aylık, altı aylık, yıllık olduğu gibi haftalıkta olabilir. Hedefin gerçekleştirilmesi gereken tarih mutlaka belirlenmelidir. Belirlenen süre sonunda, hangi noktadan hangi noktaya gelinmek isteniyorsa, durum analiz edilir ve hedefin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.

Kalite hedefleri genellikle yıllık bazda oluşturulur, oluşturulan kalite hedeflerinin icrası için, hedef küçük parçalara bölünerek, aşama aşama planlamalara gidilebilir. Eğer ki, bu kalite hedeflerine örnek vermek gerekirse;

  • 60 Adet Olan, Müşteri Sayımızı Yüzde 10 Artırmak,
  • Personele verilen eğitimleri 30 Saatten 40 Saate Çıkartmak,
  • Yıllık 4.000.000 Adet Olan .......... Üretimini Yüzde 20 Artırmak.

Yukarıda belirtilen hedefleri yakalamak için planlama yapılabilir. Örneğin üretim rakamını artırmak için, yeni personel alımı, yeni makine alımı veya  vardiya planlaması yapılabilir. İşte bu işlemler, ayrı ayrı planlanarak ilgili hedefe ulaşılabilir.

Bu içeriği Web Sitenizde Yayınlamak için Lütfen TIKLAYINIZ ! !

Bu İçeriği Web Sitenizde Yayınlamak İçin,
Aşağıda Oluşturulan Kodu Kullanabilirsiniz.
Önizleme :

Kalite Hedefleri
Pazartesi, 29 Aralık 2008Anahtar Kelimeler: ISO  ISO 9001  Kalite Hedefleri  Hedef  Hedefler  Kalite  İşletme  Rakamsal  Ölçülebilir  


Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorumları göster/gizle

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
 

SİTEMİZDEKİ TÜM BÖLÜMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !


               Hesabınız yok mu?

Yonetimonline'a Bağış (PayPal)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1506
mod_vvisit_counterDün1895
mod_vvisit_counterBu Hafta3401
mod_vvisit_counterGeçen Hafta11896
mod_vvisit_counterBu Ay1506
mod_vvisit_counterGeçen Ay57994
mod_vvisit_counterToplam4223624

Online Ziyaretçi Sayısı: 23
IP Adresiniz: 54.221.100.227
,
Bugün: 01 Eylül 2015, Salı