Yönetimonline / İş Gücü Planlaması / İş Gücü Planlaması Nedir ?


İş Gücü Planlaması Nedir ?

e-Posta Yazdır PDF

Planlama insan kaynakları yönetiminin temel noktasıdır ve şu şekilde tanımlanır: Bir iş ya da etkinliğin gerçekleştirilmesi ile ilgili bütün temel bilgilerin önceden düşünülmesi, öngörülmesi, tasarlanması, düzenlenmesi ve uygulamaya hazır hale getirilmesidir. Yani işin gerçekleştirilmeden önce kağıt üzerinde ve zihinde uygulamasıdır.

İşgücü planlaması ise doğru sayıda kişiyi doğru zamanda, doğru işlerde, doğru beceri, tecrübe ve yeteneklerle işe almaya yöneliktir. Bu da hangi becerilere ihtiyaç duyulduğunu bilmemizi sağlayan analizleri gerektirir. Çalışanlarımızın doğru becerilere sahip olduğundan ve doğru işlerde olduğundan emin olmamız için planlamaya ihtiyaç duyarız.

İşgücü planlaması İnsan Kaynakları planlamasının en önemli boyutudur. Çünkü planlama süreci içinde önemli olan herşey bu boyut içerisinde geçmektedir. Bu tür planlama günümüzde kısa dönemli bir planlama sayılmaktadır ancak diğer planlama türleri için öncelikle iyi bir işgücü programlaması gereklidir.

İşgücü planlaması ve yönetimi bölümü aşağıdaki insan kaynakları yönetimi alanlarından sorumludur: Turnover yönetimi, performans yönetimi ve işgücü raporları ile beraber, işgücü planlaması, eleman arama ve seçme, sınıflama ve tazminat, FLSA(The Fair Labor Standarts Act-emek standartları yasası), EEO yönetimi. (Equal Employment Oppurtunity-Eşit İş Fırsatları)

Genel durum raporlarını geliştiriyor ve istihdam trendlerine, performans yönetimine ve çalışanların tazminat sorunlarına ilişkin bilgileri bir araya getirmemizi sağlayacak stratejileri araştırır. İGP emek pazarındaki ücret eğilimleri hakkında bir tazminat felsefesi geliştiriyor. Eyalet yönetimini ve eyalet çalışanlarını sıkıştıracağı düşünülebilecek sorunları teşhis ederek, bölüm değişen iş gücümüzün, değişen ihtiyaçlarını karşılamak için profesyonel aktifliğiyle programları, servisleri, kaynakları ve araçları sağlayabilir. İşgücü planlaması ve yönetimi bölümünün çalışanları bölümün yıllık işgücü rapor yayınını hazırlarlar.

Özet olarak, İşgücü Planlaması; gelecekteki bir zaman sürecinde yapılması gereken işi nitelik ve nicelik olarak önceden belirlemek ve sonra belirlenen bu değerlerden giderek, söz konusu işi yapacak belli özellikteki işgücünü sayısal olarak saptamaktadır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KAYNAKÇA

• Kansas Department of Management (www.da.state.ks.us/ps/subject/wpm2) , Workforce Planning and Management, Şubat 2000
• Doç.Dr. Öznur Yüksel, İnsan Kaynakları Yönetimi, Volkan Matbaacılık, Ankara, Mart 1997
• İ.Ü. İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Anabilim Dalı, İnsan Kaynakları Yönetimi, 2.Baskı, İstanbul 2000
• Dr. İlhami Fındıkçı, İnsan Kaynakları Yönetimi, 2.Baskı, Alfa Yayınları, İstanbul, Nisan 2000
• Prf.Dr. Tuğray Kaynak, İnsan Kaynakları Planlaması, 2.Baskı, Alfa yayınları, İstanbul, 1996
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu içeriği Web Sitenizde Yayınlamak için Lütfen TIKLAYINIZ ! !

Bu İçeriği Web Sitenizde Yayınlamak İçin,
Aşağıda Oluşturulan Kodu Kullanabilirsiniz.
Önizleme :

İş Gücü Planlaması Nedir ?
Pazartesi, 23 Mart 2009Anahtar Kelimeler: Planlama  İnsan Kaynakları  İş Gücü  


Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorumları göster/gizle

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
 

SİTEMİZDEKİ TÜM BÖLÜMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !


               Hesabınız yok mu?

Yonetimonline'a Bağış (PayPal)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün1059
mod_vvisit_counterDün1575
mod_vvisit_counterBu Hafta1059
mod_vvisit_counterGeçen Hafta11896
mod_vvisit_counterBu Ay57158
mod_vvisit_counterGeçen Ay62304
mod_vvisit_counterToplam4221282

Online Ziyaretçi Sayısı: 32
IP Adresiniz: 54.83.118.144
,
Bugün: 31 Ağustos 2015, Pazartesi