Yönetimonline / Eleman Seçme ve Yerleştirme / Eleman Adayı Temin Kaynakları


Eleman Adayı Temin Kaynakları

e-Posta Yazdır PDF

İç Kaynaklardan Aday ve İşgören Sağlama: İşletmenin mevcut çalışanları,personel temininde yararlanılabilecek “iç kaynakları” oluşturur. Giriş düzeyi dışındaki işler için personel ihtiyacı ortaya çıktığında genellikle işletmeler,öncelikle iç kaynaklara başvururlar. Personel ihtiyacı az ve kısa süreli olduğunda,bazen dışarıdan yeni personel almaksızın mevcut personellerle doldurma ve artakalan açığı dış kaynaklardan kapatma yolunu tercih ederler.

İç kaynaklardan aday sağlarken birtakım uygulamalara gidilir. Bunlar:

1. İşletme içi iş duyuruları ve başvuru düzenlemeleri
2. Terfi
3. Nakil

Dış Kaynaklardan Aday Sağlama: Bir işletme için dış kaynaklar,halen işletmede çalışan personel dışında kalan ve çalışma istek ve gücünde olan herkes ve bunların bulunabileceği yerlerdir.

Tipik olarak dış personel kaynakları şu şekilde sınıflandırılabilir:

1. Her düzeyde ve alanda okullardan temin edilecek personel
2. Rakipler ve diğer firmalardan sağlanacak personel
3. İşsizler
4. Kendi hesabına çalışan meslek sahipleri
5. Diğer kaynaklar: resmi ve özel okullar dışında,çeşitli kurslar,hükümet destekli eğitim programları,ordu,yurt,bakımevi ve diğer sosyal kuruluşlar da işletmenin personel sağlayabileceği dış kaynaklar arasında sayılabilir.

Dış Kaynaklardan Aday Sağlama Yolları:

1. İş Duyuruları: Duyuru, işletmenin personel ihtiyacını ve eleman aradığını,gazete,dergi,radyo,televizyon,el ilanları yoluyla kamuoyuna ve ilgililere iletmek için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

2. Kendiliğinden Başvurular: İşletmenin talep ve duyurusu olmadan mektupla,faksla yazılı olarak talepte bulunanlar veya şahsen işletmeye gelerek iş başvurusunda bulunanlar,personel seçiminde yararlanılabilecek bir diğer kaynatır.

3. Personelin ve Tanıdıkların Tavsiyeleri: İşletmeyi ve doldurulacak işleri zaten tanıyanların  önerileri,insan kaynakları yöneticileri için iyi bir kaynaktır.

4. İş ve İşgören Bulma Kuruluşları: İş arayanlara iş,personel arayan işletmelere de personel bulma hizmeti veren resmi ve özel kuruluşlardan da personel temininde yararlanılır.

5. Okullar,Üniversiteler ve Okul Ziyaretleri: Her düzeyde okullar ve üniversiteler,özellikle giriş düzeyi işler için önemli bir kaynaktır.

6. Staj Uygulamaları: Stajlar,geçici personel ihtiyacını karşılama yanında işletmeler açısından sürekli olarak işe alınacak adaylar bulmada da yararlanılabilecek uygulamalardır.

7. Diğer Yöntemler:

a) Telefonla aday bulma: Dr.Robert N.Mcmuray’ın öncülük yaptığı ve uygun zamanlarda doğrudan olası adaylarla telefonla görüşerek iş için başvurmalarının istenmesini içeren bir yöntemdir.

b) Zorunlu veya mecburi hizmet karşılığı eğitim olanağı sağlanan öğrenciler,özellikle nitelikli işgücü gereksinmesini karşılamada başvurulan bir kaynaktır.

Bu içeriği Web Sitenizde Yayınlamak için Lütfen TIKLAYINIZ ! !

Bu İçeriği Web Sitenizde Yayınlamak İçin,
Aşağıda Oluşturulan Kodu Kullanabilirsiniz.
Önizleme :
Anahtar Kelimeler: Eleman  Aday  İnsan Kaynakları  Personel  


Yorumlar (0)

Bu yorumun beslemesine abone olun

Yorumları göster/gizle

Yorum yaz

daha küçük | daha büyük

busy
 

SİTEMİZDEKİ TÜM BÖLÜMLERİ GÖRMEK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN !


               Hesabınız yok mu?

Yonetimonline'a Bağış (PayPal)

Site İstatistikleri

mod_vvisit_counterBugün331
mod_vvisit_counterDün2471
mod_vvisit_counterBu Hafta8647
mod_vvisit_counterGeçen Hafta17388
mod_vvisit_counterBu Ay18090
mod_vvisit_counterGeçen Ay50067
mod_vvisit_counterToplam4290275

Online Ziyaretçi Sayısı: 20
IP Adresiniz: 54.147.0.174
,
Bugün: 09 Ekim 2015, Cuma